Kaip išsirinkti automobilinę kėdutę?

Kaip išsirinkti automobilinę kėdutę?

Svarbiausias autokėdutės tikslas - išsaugoti vaiko gyvybę įvykus eismo įvykiui, tačiau ne ką mažiau svarbus yra ir patogumas. Tad belieka išsiaiškinti, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis automobilinę vaikišką kėdutę.

Visi vairuotojai puikiai žino, kad saugią kelionę automobiliu užtikrinti gali saugos diržai. O keliaujant kartu su vaikais, automobilinės vaikiškos saugos kėdutės - tiesiog nepamainomas daiktas. Kad įvyktų nelaimė, nereikia net autoavarijos, užtenka staigaus posūkio ar stabdymo. O patogioje kėdutėje vaikas bus ne tik saugus, bet ir jausis ne blogiau, nei ant mamos rankų.

Vaikiškos autokėdutės klasifikuojamos ir skirstomos pagal vaikučio svorį ir amžių:

Kėdutės grupė Vaikučio svoris (kg) Vaikučio amžius
0 0-10 0-9 mėn.
0+ 0-13 0-12 mėn.
I 9-18 12 mėn. - 4 metai
II 15-25 3 - 7 metai
III 22-36 6-12 metai

0 ir 0+ grupėms priskiriamos kūdikių kėdutės–nešioklės

Šios automobilinės kėdutės tinka iki 12 mėn. kūdikiams, sveriantiems 10-13 kg. Šio tipo kėdutės gali būti tvirtinamos tik veidu į sėdynę, t. y. prieš važiavimo kryptį. Jos parduodamos atskirai arba komplekte, kurį sudaro: vežimėlis, nešiojamasis lopšys ir saugos kėdutė. Dauguma nešioklių yra parduodamos su pagrindu, paliekamu automobilyje. Todėl kėdutės nereikia kiekvieną kartą tvirtinti. Kitas šio tipo kėdutės patogumas tas, kad ji labai patogi kaip nešioklė: nešamas iš vienos vietos į kitą kūdikis neprižadinamas. Kėdutės–nešioklės prisegamos trijų ir penkių taškų saugos diržais. Trijų taškų saugos diržais kūdikis prisegamas per pečius ir tarp kojyčių. Penkių taškų saugos diržais – per pečius, klubus ir tarp kojyčių.

I grupės tipo autokėdutės

Šio tipo vaikiškos autokėdutės išlaiko didesnio svorio vaikučius nei įprastos nešioklės, jos gali būti tvirtinamos ir važiavimo kryptimi, ir prieš ją. Pritvirtintoje prieš važiavimo kryptį (veidu į sėdynę) puikiai jausis naujagimis ir vaikelis iki 13 kg. Apsuktoje ir pritvirtintoje važiavimo kryptimi saugos kėdutėje galės įsitaisyti jau sunkesnis, iki 18 kg sveriantis vaikas, tai yra nuo 12 mėn. iki ketverių metų amžiaus. Įsigijus apsukamą kėdutę, ji „augs“ kartu su Jūsų vaiku ir taps “pasoste”, kuri gali išlaikyti vaiką iki 36 kg. Visos apsukamos kėdutės gali būti segamos trijų arba penkių taškų saugos diržais.

II-III grupės autokėdutės

Šios automobilinės kėdutės skirtos šiek tiek vyresniems vaikams iki 12 metų ir sveriantiems iki 36 kg. Kėdutė tvirtinama važiavimo kryptimi ant užpakalinės automobilio sėdynės. Ji gali būti su nugarėle arba be, taip vadinama tik "pasostė", kuri geriausiai tiks gerokai paaugusiems vaikams, kai vaiko pečiai yra aukščiau saugos diržų arba jo ausytės yra ties kėdutės viršumi. Pasostė pakelia vaiką taip, kad automobilio saugos diržai būtų tinkami ir saugūs jam prisegti. Automobilio saugos diržai turi būti segami per šlaunis – ne pilvą ir ne per kaklą, o per krūtinės vidurį bei petį.

Kokiai grupei priskiriama kėdutė, išsiaiškinti nesunku, nes ant kiekvienos iš jų dugno ar nugarėlės turėtų būti priklijuotas tai žymintis lipdukas. Su viena kėdute, kol vaikas paaugs ir jos jam nebereikės, išsiversti, deja, nepavyks, todėl nepirkite kėdutės „išaugimui“ – kiekviena kėdutė skirta konkretaus svorio ir amžiaus vaikams.

Labai svarbu kėdutę tinkamai pritvirtinti, ji negali pajudėti daugiau kaip 2–3 cm į bet kurią pusę. Tvirtinti kėdutę reikia ten, kur automobilyje yra diržai, su kuriais galima ją prisegti. Dar viena svarbi sąlyga — toje vietoje neturi būti oro pagalvių arba jas reikia atjungti. Autokėdutė gali būti tvirtinama ir specialiais joje esančiais fiksatoriais prie tam skirtų vietų automobilyje. O vaikas prie autokėdutės prisegamas jos diržais. Šis būdas ko gero saugiausias, tačiau tokios kėdutės yra brangiausios. Jeigu ant priekinės sėdynės Jūs vežatės vyresnį vaiką, sėdintį kėdutėje važiavimo kryptimi, atstumkite ją kaip įmanoma toliau nuo priekinio automobilio stiklo bei įsitikinkite, kad saugos diržai gerai prigludę prie vaiko.

Pirkdami kėdutę, atkreipkite dėmesį ir į medžiagą, kad ji nebūtų itin greitai susidėvinti, bet ir ne vien sintetinio pluošto. Vaikučio patogumui kėdutės diržai turėtų būti paminkštinti, o jų aukštis tinkamai sureguliuotas. Nepamirškite, kad vaiko saugumas kelyje priklauso nuo Jūsų pačių!