Prekių katalogas

Kaip išsirinkti mėsmalę?

Kaip išsirinkti mėsmalę?

Kiekviena namų šeimininkė puikiai žino, kad kur kas geriau mėsą susimalti pačiai namuose, nei pirkti parduotuvėje paruoštą faršą. Tačiau be kokybiškos mėsmalės to padaryti neįmanoma. Taigi, į ką atkreipti dėmesį renkantis mėsmalę, kad ji būtų kokybiška ir tarnautų ilgai?

Svarbiausias dalykas mėsmalėje – jos galingumas. Kuo jis didesnis, tuo lengviau ir geriau sumalama mėsa. Įprastai mėsmalių galingumas svyruoja nuo 400 iki 1800 vatų, tačiau nepamirškite, kad kuo galingesnė mėsmalė, tuo garsiau ji dirba ir daugiau elektros energijos suvartoja.

Sekantis dalykas, į kurį patariame atkreipti dėmesį – tai medžiaga, iš kurios pagamintas mėsmalės rėmas. Tai gali būti plastikas, lengvas lydinys ar nerūdijantis plienas. Žinoma, patvariausias būtų nerūdijantis plienas, tačiau nieko baisaus, jei rėmas bus ir plastikinis. Svarbiausia, kad mėsmalės viduje esančios detalės būtų plieninės, antraip mėsmalė gali neatlaikyti didelių apkrovų.

Bene svarbiausia mėsmalės detalė – tai tvirtas plieninis peilis, kurį reikia reguliariai pagaląsti. Kai kuriose mėsmalėse yra savaime pasigalandantys peiliai, todėl šiuo darbu rūpintis nebereikia. Į tai atkreipkite dėmesį rinkdamiesi mėsmalę. Be to, komplekte gali būti ne tik plieninis peilis skirtas mėsai, bet ir plastikinis, skirtas vaisiams bei daržovėms.

Mėsmalės kaklelis, į kurį dedami produktai, turėtų būti pakankamai aukštas, kad būtų išvengta nelaimingų atsitikimų ir ganėtinai platus, kad produktai nesunkiai sutilptų. Produktų dėklas gali būti pagamintas tiek iš plastiko, tiek iš metalo. Plastikas lengvesnis ir paprasčiau valomas, tačiau metalas kur kas patvaresnis.

Kokybiškoje mėsmalėje gali būti ir papildomų funkcijų, į kurias vertėtų atkreipti dėmesį:

  • Savaiminio išsijungimo funkcija apsaugo mėsmalę nuo per didelių apkrovų ir perkaitimo (tarkim, kuomet bandoma sumalti kaulus).
  • Atgalinės eigos funkcija labai naudinga tuo atveju, jei malama mėsa (ar kitas produktas) užstringa. Ši funkcija išstumia produktą atgal ir mėsmalė vėl veikia kaip įprastai.
  • Tarp priedų mėsmalėje gali būti skirtingų dydžių tinkleliai mėsai (su skylutėmis nuo 3 iki 9 mm), antgalis dešrelėms ir Kebbe antgalis sardelėms, smulkinimo ir trinimo priedai vaisiams bei daržovėms.

Renkantis mėsmalę svarbu nepamiršti, kad tai įrenginys, be kurio tikra šeimininkė sunkiai išsivers. Todėl geriau įsigykite kokybišką mėsmalę, kuri tarnaus ne vienerius metus.

Mėsmalė - perku dabar!