Prekių katalogas

Kaip išsirinkti viryklę?

Kaip išsirinkti viryklę?

Gera viryklė – tai 50% skanaus maisto paruošimo sėkmės! Ir jeigu Jūs pavargote nuo netolygiai iškepusių pyragų, apkepų ar pridegusios mėsos – galbūt pats metas pagalvoti apie naują, kokybišką viryklę?

Viryklės gali būti elektrinės arba dujinės. Išsirinkti tikrai nesunku, nes namuose, kuriuose įrengtas dujų tiekimas, galima statyti tik dujinę viryklę, na, o ten, kur dujų tiekimo nėra – tiks tik elektrinė viryklė.

Elektrinės viryklės

Šiais laikais elektrinės viryklės būna dviejų tipų: klasikinės (su iškilusiomis kaitvietėmis) ir su lygiu stiklokeramikos paviršiumi. Klasikinio tipo kaitviečių parduotuvėse jau beveik neliko, nes jas iš rinkos išstūmė kur kas modernesnės ir gerokai greičiau įkaistančios bei atvėstančios stiklokeraminės „konkurentės“. Pastarosios gali būti išskirstytos į tris tipus: rapidines, hologenines ir indukcines.

Rapidinės kaitvietės bene dažniausiai būna įmontuotos stiklokeraminio paviršiaus viryklėse. Po paviršiumi esančios nichromo spiralės skleidžia šilumą ir tokiu būdu per 10-12 sekundžių įkaitina viryklės paviršių. Kai kuriose viryklėse yra kelių zonų kaitvietės, todėl pasirinkti šildomą plotą galima atsižvelgiant į pasirinkto puodo dydį. Priklausomai nuo šildomo ploto, rapidinės kaitvietės suvartoja vidutiniškai 1-1,5 kW/h.

Halogeninės kaitvietės yra greitesnės ir galingesnės nei rapidinės. Po paviršiumi esantys žiedo formos elementai, pripildyti halogenų grupės dujų, įkaitina paviršių per 1-2 sekundes, tačiau tuo pačiu suvartoja ir daugiau energijos, vidutiniškai – 2 kW/h.

Indukcinio tipo kaitlentės – naujausias išradimas. Jos suvartoja gerokai mažiau elektros energijos, nes šildo tik tą kaitvietės dalį, ant kurios stovi puodas. Dėl šios priežasties net ir pro puodo šonus išbėgę skysčiai ar riebalai nepridega. Tačiau indukcinės kaitlentės turi vieną minusą - joms reikalingi specialūs puodai su magnetiniu paviršiumi.

Taigi, stiklokeraminio paviršiaus privalumai – nenuginčijami. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tokias virykles būtina saugoti nuo cukraus ar savo sudėtyje daug cukraus turinčių produktų išsiliejimo (sirupų, uogienų ir t.t.), nes jie gali visam laikui sugadinti plytelės paviršių. Na, o valyti stiklokeramines virykles visai paprasta: parduotuvėse yra daugybė specialių kremų bei gramdiklių, lengvai pašalinančių nešvarumus ir negadinančių viryklės paviršiaus.

Dujinės viryklės

Jei namuose įrengtas dujų tiekimas – savaime suprantama, geriausia rinktis dujinę viryklę. Išsirinkti dujinę viryklę kur kas paprasčiau, nei elektrinę, nes nereikia galvoti apie kaitlenčių privalumus ir trūkumus.

Vienas iš svarbiausių dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis dujinę viryklę – tai apsauginė funkcija „Gas Control“ (arba analogiški variantai). Tai speciali termoelektrinė sistema, apsauganti nuo dujų nuotėkio, kuomet liepsna netikėtai užgęsta. Viryklės instrukcijose atidžiai paskaitykite, ar apsauginė sistema įrengta tiek orkaitėje, tiek kaitlentėje.

Dar viena naudinga funkcija – tai elektrinio uždegimo sistema. Ji gali būti rankinė (reikia paspausti uždegimo mygtuką) ir automatinė. Tai kur kas patogiau, nei naudotis degtukais ar kitomis uždegimo priemonėmis. Be to, ši sistema itin pravarti, jei viryklėje nėra apsauginės funkcijos nuo dujų nuotėkio.

Kombinuotos viryklės

Tai viryklės, kuriose įprastai būna 3 dujinės kaitvietės ir 1 elektrinė (arba dvi dujinės, dvi elektrinės) bei elektrinė orkaitė. Tokį variantą geriausia rinktis tiems, kurių namuose dažnai dingta elektra arba dujų tiekimas. Priešingu atveju kombinuota viryklė neturi jokių privalumų.