Prekių katalogas

Pulsoksimetras – kas tai?

Pulsoksimetras – kas tai?

Pulsoksimetras – tai mažas, naudojimui namuose pritaikytas prietaisas, nustatantis arterinio kraujo įsotinimą deguonimi (SpO2) ir pulsą. Pulsoksimetras suteikia galimybę paciento ar savo būklės stebėjimą vykdyti namuose, išvengiant vizito pas gydytojus ar medicinos centrus.

Žmonėms, sergantiems įvairiomis plaučių ligomis, tai ypač aktualu, nes kraujo įsotinimo deguonimi lygį gali stebėti ramybės būsenoje namuose, fizinio krūvio ar kitos aktyvios veiklos metu ir taip sekti savo sveikatos pokyčius bei teikti patikimą informaciją savo gydytojui.

Kaip jis veikia

Pulsoksiometras veikia dviejų skirtingo ilgio šviesos bangų principu. Raudona šviesa ir infraraudonieji spinduliai prasiskverbia pro audinius iki fotodetektoriaus, fiksuojančio duomenis. Taip matuojamas šviesos prasiskverbimas, leidžiantis nustatyti arterinio kraujo įsotinimo deguonimi lygį bei širdies susitraukimo dažnius. Veninis kraujas, oda, kaulai bei riebalinis audinys bangos sklidimui įtakos neturi, tad nustatomi ypač tikslūs duomenys.


Deguonies norma

Kaip žinome, gyvybės palaikymui deguonis yra būtinas. Į organizmą jis patenka su įkvėptu oru pro plaučius ir galiausiai į kraują. Įprastomis sąlygomis, normalus kraujo įsotinimas deguonimi yra 96 – 98 procentai, tačiau kylant virš jūros lygio, mažėja slėgis, tad mažėja ir deguonies įsisavinimas. Prie tokių sąlygų pripratusių žmonių SpO2 yra apie 88 procentus. Tuo tarpu staiga aplinką pakeitusių žmonių organizmas taip greitai prisitaikyti nespėja, tad kraujo įsotinimas gali kristi iki 70 procentų. Tokiu atveju jaučiamas silpnumas, svaigsta galva, per mažas SpO2 gali lemti hipertenziją.

Kaip teisingai naudotis

Pulsoksimetro naudojimas yra labai paprastas - prietaisą tereikia uždėti ant piršto galiuko ir trumpai palaikyti. Po kelių sekundžių ekranėlyje pasirodę duomenys informuos apie arterinio kraujo įsotinimo deguonimi lygį bei širdies susitraukimo dažnumą. Vis dėlto, būtina atkreipti dėmesį į šalutinius veiksnius, galinčius iškreipti tyrimo duomenis:

• Nagai – nagų lakas (ypač tamsus) ar dirbtiniai nagai gali iškreipti rezultatus;
• Temperatūra – norint gauti tikslius duomenis, būtina nesutrikusi kraujotaka. Jei pirštai sušalę, ji sulėtėja, tad galite gauti klaidingus rezultatus. Prieš naudojant pulsoksiometrą, patrinkite rankas ar pašildykite jas vandenyje;
• Rūkymas – rūkant organizmas pasisavina kur kas mažiau deguonies, tad galimi iškreipti duomenys;
• Ligos – netikslūs rezultatai gali būti gauti ir sergant širdies ligomis, kurių metu vystosi periferinės kraujotakos nepakankamumas bei dėl širdies patologijų, kurioms esant veninis kraujas maišosi su arteriniu. Būtina suprasti, jog kraujo įsotinimas deguonimi mažėja ne dėl kvėpavimo takų ligų, o dėl širdies veiklos sutrikimų.

Pulsoksimetras - įsigykite internetu