Kas yra šakų ir žolės mulčiavimas? Pagrindiniai privalumai ir praktiniai patarimai
-
Daugelis iš mūsų, turinčių sodus, svajoja apie sveiką, žalią veją. Tačiau dažnai kyla klausimas, kaip geriausiai prižiūrėti žolę ir išlaikyti ją sveiką.
Vienas išbandytas ir per pastaruosius kelerius metus vis populiaresnis būdas yra mulčiavimas. Mulčiuojant vejapjovės nupjauta žolė ne surenkama, o paliekama vejoje kaip mulčiavimas, grąžinant į dirvą maistines medžiagas kaip natūralaus tręšimo priemonę.
Kai kalba eina apie vejos mulčiavimą, tai reiškia, kad nupjauta žolė yra paskleidžiama tiesiai ant nupjautos vejos. Norint tai padaryti, svarbu, kad žolė būtų ne tik nupjauta, bet ir dar smulkiau susmulkinta, kol ji nepatenka į žemę kaip natūrali trąša.
Šakų mulčiavimas (smulkinimas)
Šakų smulkintuvai yra prietaisas skirtas šakoms susmulkinti į mažesnius gabalėlius. Šios mašinos dažniausiai naudojamos įvairiems tikslams, įskaitant kraštovaizdžio tvarkymą, miškininkystę ir perdirbimą. Šakų smulkintuvai yra ne vieno tipo, todėl pasirinkę idealų smulkintuvą sutaupysite ne tik laiko, bet ir pastangų
Šakų mulčiavimo (smulkinimo) privalumai:
- Greitesnis ir efektyvesnis šakų tvarkymas.
- Galimybė smulkintas šakas galima paversti biokuru, mulčiumi ar kompostu. Mulčias padeda apsaugoti dirvožemį nuo piktžolių augimo.
- Šakų smulkintuvai gali būti panaudojami įvairioms reikmėms taip sumažindamas atliekų kiekį.
- Šakų smulkintuvai automatizuoja smulkinimo procesą, todėl nereikia šakų smulkinti rankiniu būdu.
- Prietaisą galime smulkinti žolę ir lapus. Atliekų kiekis taps daug mažesnis.
- Mulčiuojant šakas atsiras daug mažiau kenkėjų. Susmulkintos šakos suyra greičiau ir padeda išvengti nepageidaujamų gyvių atsiradimo sode.
Žolės mulčiavimas
Paplitusi klaidinga nuomonė, kad paliekant nupjautą žolę ant vejos atsiranda šiaudų danga – tankus negyvų ir gyvų žolės ūglių sluoksnis, kuris sudaro kilimėlį tarp dirvožemio ir žolės ašmenų. Žoliapjovės padaro didelį darbą pjaunant žolę – kiemas tampa gražesnis, erkės vejoje atsiranda ne taip greitai. Bet labiausiai Jūsų veja padėkos kai žolei pjauti bus naudojamos ne žoliapjovės, o mulčiavimo vėjapjovė.
Žolėje yra daug maistinių medžiagų, tokių kaip azotas, kalis ir fosforas, kurie visi yra labai naudingi augalijos augimui. Mulčiavimo metu žolė surenkama į smulkius gabalėlius. Kai žolė surenkama dirvoje gyvenantys mikroorganizmai suardo mulčią ir išleidžia maistines medžiagas atgal į dirvą – maitina veją, todėl ji tampa sveika ir žalia. Jeigu savo vejoje sukursite gyvenamąją ekosistemą tiems naudingiems mikroorganizmams, veja pajėgs kovoti su vejos ligomis ir pelėsiais.
Praktiniai mulčiavimo patarimai
Geriausias laikas paskleisti mulčių yra vėlyvas pavasaris arba ruduo. Pavasarį sezoninis lietus padeda suskaidyti organines medžiagas, kurios vėliau patenka į dirvą. Tik reikia būti atsargiems ir nemulčiuoti per anksti. Reikia duoti žemei laiko sušilti po žiemos. Palaukite, kol dauguma jūsų augalų pradės augti, kad netyčia jų neužkastumėte.
- Jei įmanoma, kiekvieną kartą pjaudami pradėkite nuo kitos krypties, nei mulčiavote praeitą kartą. Tai leis tolygiau pjauti ir taip užtikrinsite tolygų žolės pasiskirstymą.
- Pradėkite mulčiuoti veją, kai žolė auga lėčiau, o tada pereikite prie nupjautos žolės rinkimo, kai žolė tampa per ilga, šlapia arba pradeda augti per greitai.
- Jei mulčiuosite daržą, tai rekomenduojame tai daryti pavasarį, kai jau bus įšilusi dirva, nes kitu atveju mulčas neleis žemei įšilti ir sėklų dygimas sulėtės.
- Nemulčiuokite augalų vėlyvą rudenį, kai dirva dar bus nespėjusi įšalti. Jei mulčiuosite dirvą vėlyvą rudenį, dirva taps puikiu peržiemojimo būstu graužikams.